Přihlásit se k paušální dani lze vždy k 1. lednu daného roku – poprvé to bylo začátkem roku 2021. Pokud jste to v letošním roce nestihli, můžete tak učinit pro rok 2022. Pokračování článku zde.
Přihlásit se k paušální dani lze vždy k 1. lednu daného roku – poprvé to bylo začátkem roku 2021. Pokud jste to v letošním roce nestihli, můžete tak učinit pro rok 2022. Pokračování článku zde.
Přísnější dohled nad úvěrováním čeká banky zřejmě už od července. Vláda schválila návrh o který si řekli přímo centrální bankéři. Dále čtětě zde.
Od 1.11.2016 nastala změna plátce daně za prodej nemovitosti. Od tohoto dne hradí daň z nabytí nemovitosti vždy kupující. Dále čtěte zde.
Státní fond rozvoje byldení je určen pro mladé lidi do věku 36 let, kteří se starají o dítě mladší šesti let. SFRB Poskytuje úvěr do výše 600.000,- Kč na bydlení. Více čtěte zde.
Když přemýšlíte o stavbě svého nového bydlení, určitě řešíte otázku vytápění a jeho nejefektivnější realizaci. Tento článek vám může pomoci v náhledu na podlahové vytápění. Dále čtěte zde.
Na pomoc rodičů se při splácení hypotékymůže spolehnout polovina Čechů., u mladých do 26 let dokonce až 7 z 10 lidí. Dále čtěte zde.
Od 1.4.2016 přechází povinnosti platit daň (4%) z nabytí nemovitosti na kupujícího. Jak se to projeví v prodeji nemovitostí se necháme překvapit. Dále čtěte zde.
Rodinný dům typu Okál se v 70. - 80. letech stal hitem výstavby mezi rodinnými domy a zapsal se do dějin české architektury. Více čtěte zde.
Eu zpřísnila pravidla pro prodej dalších spotřebičů, tentokrát pro ty určené pro vytápění a ohřev vody. Dále čtěte zde.
Desetina českých domácností bydlí v družstevním bytě. V nabídce realitních serverů je družstevních bytů dokonce 20% a nové staví i developeři. Proč? Dále čtěte zde.
Uvažujete o prodeji, ale ještě jste nesplatili hypotéku? Žádný problém, úvěr budete muset předčasně splatit. Proto si hlídejte konec fixace. Dále článek čtěte zde.
Víte, co prodáváte? Zajistit bezvadný právní stav nemovitosti je povinností prodávajícího. Zjistí-li právní vady až kupující, zbývá často příliš málo času k jejich vyřešení, pokud vůbec vyřešit jdou. Dále čtěte zde.
Dobré jméno ještě nedělá dobrou realitku. Ve světě franšízingu jsou totiž známé značky na prodej - a nevypovídají nic o kvalitě služeb. Jak odlišit dobrou realitní kancelář od té amatérské? Dále čtěte článek zde.
Prodat byt trvá v Česku v průměru tři měsíce, dům či chalupu pět měsíců. Nejrychleji se nemovitosti prodávají v Praze a Ústeckém kraji, naopak nejdéle na kupce čekají na Karlovarsku, Zlínsku a Plzeňsku. Nejrychleji jdou na odbyt malé byty, vyplývá z aktuálních statistik serveru Sreality.cz. Dále čtěte zde.
Jak udat to správné tempo při prodeji nemovitosti? Ideálně precizním a realistickým odhadem tržní ceny. Vkročíte-li na trh ve správnou chvíli, podaří se prodat byt rychle a výhodně. Vyčkávat se naopak nemusí vždy vyplatit, přestože statistiky hlásají, že ceny porostou. Dále čtěte zde.
Prodej bytu nebo domu má s koupí jedno společné - na začátku si sednout v klidu ke stolu, a zvážit, jaké jsou vaše priority. Jak rychle a za kolik chcete byt nebo dům prodat a jak budete postupovat. Dále článek pokračuje zde.
Každý z nás se už určitě setkal s oroseným oknem zevnitř místnosti. Pokud se to ale zrovna neděje v situaci, kdy se vyváří dětské pleny nebo prostěradla, či se suší v bytě cejchy, může se jednat o vadu oken, jednu z častých nemocí nemovitostí. Dále čtěte zde.
Jste mladí a scházejí vám peníze na rekonstrukci bydlení? Když necháme stranou bezúročné půjčky od rodiny a přátel je nejlepší variantou nízkoúročená státní půjčka Úvěr 150. Dále čtěte zde.
Přestože vytápění řeší každý majitel nemovitosti, je tento obor stále plný mýtů a polopravd, díky kterým není vytápění efektivní a mnohdy se zbytečně prodražuje. Zeptali jsme se na ně Ing. Jiřího Flassiga pracovníka infolinky bohumínské firmy Viadrus, který denně zodpoví desítky dotazů týkajících se vytápění a ohřevu vody. Dále článek pokračuje zde.
Pokud chcete řešit svoje bydlení určitě jste se zamysleli nad tím jak financovat svůj sen. Je několik možností, jak řešit svůj projekt nového bydlení. Buď máte k dispozici svoje našetřené prostředy a nemusíte si nikde půjčovat, je to ta nejideálnější varianta. Pokud nemáte dostatek našetřených finančních prostředků budete muset koupi nemovitosti řešit prostřednictvím hypotečního úvěru z banky nebo úvěru ze stavebního spoření.
Jaké mohou být možnosti financování Vám přiblížíme níže
Hypoteční úvěr (HU) slouží jako účelový úvěr pro financování nemovitostí určených k bydlení, který je zajištěn nemovitostí. Hypoteční banky nabízejí zpravidla dva typy úvěrů:
1. Účelovou hypotéku - úvěr je striktně vázán na investici do nemovitosti
2. Neúčelovou hypotéku, tzv. americkou hypotéku - úvěr lze použít na cokoliv
Použití účelového hypotečního úvěru:
ke koupi nemovitosti (bytu, rodinného domu, pozemku) do vlastnictví
k financování výstavby či rekonstrukce
ke koupi kpodílu nemovitostí za účelem vypořádání spoluvlastnických úvěrů a půjček použitých k investicím do nemovitostí
Lhůta splatnosti bývá zpravidla 5-30 let max. do 70 let stáří.
Úrokové sazby
pohyblivá (tzv. float sazba) nebo fixovaná na konkrétní počet let (nejčastěji 1,3 nebo 5 let)
Fixace úrokové sazby
během doby trvání fixace nemůže být změněna výše úrokové sazby, tudíž měsíční splátka
během doby trvání fixace nelze hypotéku splatit bez sankce
Refinancování
splacení již existujícího HU u jedné banky novým hypotečním úvěrem od jiné banky
důležitá možnost pro ty, kteří se v době vysokých úrokových sazeb vzali hypotéku s fixací
Výhody hypotečního úvěru
zajištění vlastního bydlení za relativně nízký úrok ve srovnání s ostatními úvěrovými produkty
úroky zaplacené na hypotéce je možné si odečíst od základu daně
moderní hypotéky umožňují značnou flexibilitu
Nevýhody hypotečního úvěru
nutnost zástavy nemovitosti
administrativní náročnost při vyřízení úvěru
Financování ze stavebního spoření
Pro koho je stavební spoření?
pro ty, kdo se rozhodli řešit bydlení, ale nemají k dispozici zastavitelnou nemovitost
pro ty, kdo chtějí pouze naspořit peníze, nechtějí absolutně žádné riziko a smíří se s nízkým výnosem
Řádný úvěr ze stavebního spoření
nejdříve po dvou letech spoření
splňujete všechny stanovené podmínky - např. účelové použití úvěru, naspoření určitého procenta z cílové částy, dosánutí určité hranice hodnotícího čísla apod.
výše rozdílu je stanovena jako rozdíl mezi cílovou a naspořenou částkou
Překlenovací úvěr
o překlenovací úvěr se žádá při nesplnění podmínek na řádný úvěr
je poskytován jako standardní úvěr, ale za podmínky vyššího zajištění a výššího úročení
v okamžiku získání nároku na řádný úvěr se překlenovací úvěr převádí na řádný
Výhody stavebního spoření
úspory klientů jsou pojištěny
státní podpora ve výši 10% vkladu, max. 2000 Kč za rok
možnost vzít řádný či překlenovací úvěr ze stavebního spoření
Nevýhody stavebního spoření
po dobu 6 let nemožnost disponovat s vloženými prostředky, nemožnost částečného výběru
v případě dřívějšího výběru přichází klient o státní podporu
nutnost platit vstupní poplatek
vklady jsou úročeny velmi nízkou sazbou (1% až 2% p.a.)
Finanční plán
pro každého, kdo má zájem, připraví spol. RealitasFIN návrh financování koupě nemovitosti zdarma. Budete mít alespoń porovnání ke svému návrhu financování z Vaší banky. Příklad našeho finančního plánu si můžete přečist v článku Finanční plán.